Berlin. Brama Brandenburska. Brandenburger Tor. Plac Paryski w Berlinie. Pariser Platz.
Jest to z pewnością najlepiej rozpoznawalny zabytek Berlina. Jeden z najpiękniejszych przykładów niemieckiego klasycyzmu. Niegdyś symbol pruskiej potęgi, później podziału miasta, a następnie jego zjednoczenia. Ciekawie prezentuje się także wieczorem.
Brama Brandenburska jest jedyną z 18 bram murów miejskich, zachowaną do dzisiejszych czasów. Brama wejściowa wybudowana była w latach 1788-1791 według planów Carla Gottharda Langhansa, a wzorowana na propylejach akropolu ateńskiego. Po obu stronach znajduje się sześć kolumn doryckich dzielących bramę na 5 przejazdów, połączonych głębokim na 11 metrów zwieńczeniem. W 1793 roku na bramie stanęła zaprojektowana przez Johanna Gottfrieda Schadowa kwadryga, która kieruje się na wschód, ku centrum miasta.
Brama znajduje się na skrzyżowaniu reprezentacyjnej alei Unter den Linden z ulicą Ebertstraße. W czasach podziału Berlina przejście przez nią było zamknięta, wraz z Murem Berlińskim stanowiła granicę między obiema częściami miasta. W październiku 2002 roku senat Berlina podjął decyzję o zamknięciu bramy dla ruchu drogowego samochodów, autobusów oraz taksówek.
fot. PJ
Plac Paryski (Pariser Platz)
Brama Brandenburska znajduje się przy Placu Paryskim. Jest on uważany za jeden z najładniejszych placów w stolicy Niemiec. Wokół niego wzniesiono eleganckie miejskie wille, ambasady i luksusowy hotel Adlon. Powstał w czasach pruskich, jako ikona berlińskiej burżuazji. W czasie II wojny został zniszczony, po czym pozostawiony samemu sobie w czasach podziału miasta. Współcześnie, nowe budynki zaprojektowano tak, aby współgrały z poprzednim charakterem Placu.
Zrekonstruowane budynki Haus Liebermann i Haus Sommer po lewej i prawej stronie Bramy Brandenburskiej zostały zaplanowane, jako obiekty bliźniacze. Ich architektura opierała się na historycznym wzorcu pruskiego budowniczego, Friedricha Augusta Stülera. Budynek Dresdner Banku powstał zgodnie z konwencją architektonicznego układu Placu Paryskiego , choć nie opiera się ona na historyzujących formach. W tym miejscu znajdują się także ambasady Francji i Stanów Zjednoczonych.
Dojazd/dojście
Od budynku Bundestagu do Bramy mamy 3 minuty drogi. W pobliżu Bramy znajduje się stacja metra Brandenburger Tor. Dojście z Placu Poczdamskiego zajmie nam ok. 15 minut.











