Krzywy Róg – turystyka industrialna
Krzywy Róg, wielki przemysłowy ośrodek Ukrainy otworzył się na turystykę industrialną. Turyści między innymi mogą zjechać w kopalni 1556 m pod ziemię do najgłębiej położonej trasy turystycznej na świecie.
Miasto słynie w świecie ze złóż rudy żelaza i wielkiego przemysłu w skład którego wchodzą potężne przedsiębiorstwa i najgłębsze kopalnie w Europie, czy też gigantyczne kamieniołomy. Wśród stepu ludzie stworzyli unikalne w świecie miejsce z analogami górskich krajobrazów i zapierających dech w piersiach widoków.
Krzywy Róg (652 tys. mieszkańców) leży we wschodniej części Ukrainy nad górnym Ingulcem. Założony został w XVII w. Szybki rozwój miasta wiąże się z rozpoczęciem wydobycia i eksploatacji rud żelaza. Obecnie Krzywy Róg jest ważnym ośrodkiem górniczym i przemysłowym oraz węzłem kolejowym. Działają tu obecnie 4 duże kopalnie rudy żelaza, znaczną część wydobycia jest eksportowana m.in. do Polski. W ostatnim czasie miasto silnie zaangażowało się w rozwój i promocję turystyki industrialnej. Przygotowana jest odpowiednia infrastruktura, działają wyspecjalizowane biura turystyczne, a nawet powołany został departament turystyki industrialnej w urzędzie miasta.
Jedną z najciekawszych propozycji turystycznych Krzywego Rogu jest z pewnością najgłębiej położona trasa turystyczna na świecie. Zjeżdżamy do szybu kopalni na głębokość 1556 m pod ziemią. Przed zjazdem turysta musi przejść odpowiednie badanie lekarskie (ze względu na ciśnienie), dostaje odpowiednią odzież i wyposażenie.
Krajobraz miasta został w dużej mierze ukształtowany przez człowieka, poprzez jego intensywną eksploatacje przez długie lata. Możemy tu zobaczyć jeden z najgłębszych kamieniołomów na świecie 400 m w głąb ziemi, powstał on na skutek prac górniczych. Zobaczymy w nim osobliwy krajobraz w którym poruszają się potężne ciężarówki, specjalne pociągi wywożące urobek. Możemy być świadkami pozyskiwania i transportu rudy.
Rezerwat krajobrazowy Vizirka jest dziełem człowieka, ale też pozostałością skalistego krajobrazu z jeziorami i unikatową roślinnością. Właśnie ze względu na niezwykłe widoki rejon ten zyskał specjalny status. Jeśli już mówimy o krajobrazach, z pewnością zapadną nam w pamięci te iście marsjańskie, czerwone góry i sztuczne jeziora otaczające miasto. Skały Modra to z kolei miejsce w którym kompas nie działa – miejsca zalegania rudy żelaza. Dziś jest to unikalna pamiątka przyrodnicza i muzeum geologiczne na otwartym terenie.
Wśród interesujących pamiątek industrialnych warto wspomnieć o fragmentach drogi kolejowej z końca XIX w., która połączyła kopalnie rudy w Krzywym Rogu z donieckimi kopalniami węgla kamiennego.
Do Krzywego Rogu pielgrzymują miłośnicy transportu szynowego i ciekawych rozwiązań komunikacyjnych. W 1974 r. rozpoczęto budowę linii szybkiego tramwaju, który uznawany jest dziś także jako pełnoprawne metro. 26 km trasy z 12 stacjami przebiega przed wyizolowaną od miejskiego ruchu trasę, z czego znacząca część pod ziemią z podziemnymi stacjami jak w każdym metro. Tu jednak po torach poruszają się zwykłe składy tramwajowe.
Głowna arterią miasta jest ulica Pocztowa. Od początku XX stulecia jest kulturalnym i gospodarczym centrum miasta. Uwagę przyciąga również oryginalny zegar z kwiatów o średnicy 22 m. Największy tego typu na świecie. Ulubionym miejscem mieszkańców są okolice pomnika kozaka Roga, założyciela miasta. Krzywy Róg słynie także z ogrodu botanicznego.
Praktycznie
Do Krzywego Rogu najłatwiej dojechać pociągiem z Kijowa. Ekspres Intercity Plus jedzie około 5,5 godziny, a bilet kosztuje równowartość ok. 35 zł. Możemy też wybrać nocny pociąg składający się z wagonów sypialnych. Bilety najwygodniej kupić on-line na stronie Kolei Ukraińskich (strona także po angiesku): https://www.uz.gov.ua/en/
Hotel najłatwiej zarezerwujemy przez jedną z międzynarodowych platform rezerwacyjnych.
Film o Krzywym Rogu: https://youtu.be/Pz7OyUtTiR4
strona internetowa: https://kr.gov.ua/
ZDJECIA: Александр ВОДОЛАЗСКИЙ
Zapraszamy do naszego Centrum Podróży do Ukrainy
To usługa organizacji i wsparcia podróży indywidualnych, m.in. do Kijowa, Czarnobyla, Odessy, Lwowa, Karpat, Bukowela i in. A także wyjazdy z opiekunem w małych grupach, organizowane wspólnie z partnerami ukraińskimi. Zaoszczędzicie Państwo czas i niemało pieniędzy a podróż będzie bardziej komfortowa. Szczegóły:
http://www.natemat.com.pl/ukraine/centrum-podrozy-na-ukraine.html


















Baku Miasto egzotyczne i nowoczesne. Odległe, ale też bliskie Polakom. »