Jasło leży na terenach, stanowiących pogranicze różnych kultur. Na turystów czekają piękne krajobrazy, zabytki świadczące o bogatej przeszłości miasta oraz liczne atrakcje rekreacyjne i sportowe.
Stolica polskiego winiarstwa
Jasło jest określane mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa”. Współczesna historia winnic w Polsce jest bowiem bardzo młoda, ale polskie winiarstwo rozwija się niezwykle dynamicznie, dzięki m.in. winiarskim pasjom wielu entuzjastów. W pobliżu miasta znajduje się wiele winnic, które tworzą „Jasielski Szlak Winny”. Tutejsze wino cieszy się dużym uznaniem polskich i zagranicznych środowisk winiarskich. Przygotowywane według tradycyjnych receptur regionalne specjały oraz różnorodne produkty lokalne stanowią idealne dopełnienie jasielskiego winiarstwa. Miasto zaprasza na Międzynarodowe Dni Wina, jedną z największych imprez winiarskich w kraju, która odbywa się co roku w ostatni wakacyjny weekend. W trakcie winiarskiego festiwalu producenci oferują do degustacji ok. 500 gatunków win oraz możliwość uczestnictwa w warsztatach winiarskich. Doroczne Dni Wina są świętem ziemi jasielskiej, okazją do prezentacji kultury, sztuki ludowej, tutejszego rzemiosła, lokalnych obrzędów i tradycji.
Historia i zabytki
Prawa miejskie nadał Jasłu król Kazimierz Wielki w 1365 roku. Swój rozkwit miasto przeżywało w okresie renesansu, z czasem zyskało miano „małego Wiednia”. Do najciekawszych zabytków miasta należy neogotycki pałac Sroczyńskich. W tym mieście dziesięciu kościołów, najstarszą świątynią jest kolegiata z XV w., stary cmentarz należy zaś do najstarszych nekropolii w dawnej Galicji, został założony w XVIII w. Muzeum Regionalne w Jaśle, dokumentując przeszłość miasta, a także kulturę i sztukę ludową regionu Pogórza, dysponuje największą w Polsce kolekcją malarstwa Ignacego Pinkasa, a także posiada zbiory liczące 22 tys. eksponatów i archiwaliów.
Przyroda, aktywna turystyka i rekreacja
Miasto leży u stóp Beskidu Niskiego w Kotlinie Jasielskiej. Jasło i okolice są znakomitym miejscem do aktywnego wypoczynku i bazą wypadową w góry. Świadczy o tym bliskość unikalnych walorów przyrodniczych parków narodowych: Magurskiego i Bieszczadzkiego. Okolice Jasła są cenione przez miłośników wędrówek pieszych, rowerowych i konnych, są miejscem idealnego wypoczynku z dala od hałaśliwych kurortów, ale blisko natury. Miasto posiada nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy MOSiR z krytą pływalnią, park linowy, tor BMX oraz skatepark w Ogródku Jordanowskim z kolorowymi placami zabaw. Ostoją ciszy i spokoju jest urokliwy teren wokół jeziora – Przystanek Kwiatowa.
Transgraniczny szlak naftowy
To właśnie w Jaśle Ignacy Łukasiewicz, związany także ze Lwowem, założył pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Miasto było jedną ze stref galicyjskiego przemysłu naftowego. Dziś przez Jasło biegnie Transgraniczny Szlak Naftowy, który łączy miejsca związane z powstaniem i historią tego przemysłu. Główną oś szlaku stanową m.in.: Jasło, Krosno, Lesko, Ustrzyki Dolne, Sambor, Borysław, Drohobycz i Lwów.
zdjęcia:
Jaś Rynkowski, archiwum Winnicy Jasiel, Urząd Miasta w Jaśle
Informator
Jasło – 37-tysięczne miasto, położone w południowo – wschodniej Polsce w województwie podkarpackim, 60 km od autostrady A4.
Oficjalna strona miasta: www.jaslo.pl
Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej – Jasło, ul. Sokoła 8, tel. +48 518 825 699 (otwarcie – lipiec 2017 r.).
Kompleksowa informacja o mieście i wydarzeniach – aplikacja mobilna „Jasło” (do pobrania w Google Play i Apple Store).











