Na dzień, na weekend lub na dłużej zapraszamy do gminy Kołbaskowo. Na szlaki rowerowe i wodne. Aby odkrywać pamiątki średniowiecza, podglądać przyrodę, czy podziwiać wspaniałe widoki. Po spokój i relaks.
We wczesnym średniowieczu znacząca część tutejszych ziem należała do panującej tu dynastii Gryfitów. Rozległe posiadłości posiadał również kościół, a później książęta szczecińscy. Jedną z największych atrakcji nie tylko, gminy, ale też regionu jest szlak trzynastowiecznych kościołów. Warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na kościół pw. św. Trójcy w Kołbaskowie. Dobrze zachowana (czynna) świątynia pochodzi z XIV w. i została zbudowana w stylu późnoromańskim. Na zdjęciu ruiny kościoła w Karwowie (XIII w.).
Odkrywanie pamiątek średniowiecza to nie jedyna atrakcja, którą spotkamy na tutejszych szlakach. Drugiem wielkim atutem gminy Kołbaskowo jest obcowanie z naturą, przyrodą, pięknymi krajobrazami. Szlaki turystyczne biegną m.in. przez park krajobrazowy: „Doliny Dolnej Odry”. Park ten to największe w Europie Zachodniej i Środkowej torfowisko niskie z florą i fauną niespotykaną już w dolinach innych, wielkich europejskich rzek. Liczne szlaki rowerowe prowadzące przez gminę, mają swój początek m.in. w Szczecinie, przejściu granicznym Bobolin – Schwennenz, czy też w Löcknitz.
Tereny gminy to również siedlisko Bielika – największego ptaka szponiastego występującego w północnej Europie. „Szlak Bielika” przebiega przez rejony przylegające do rozlewiska Dolnej Odry. Na zdjęciu Kanał Kurowski.
Zbiorniki wodne na terenie gminy zajmują powierzchnię 411 ha.Jednak najciekawszymi pod względem turystycznym i przyrodniczym są: rzeka Odra Zachodnia i Kanał Kurowski. Specjalnością turystyczną gminy są wycieczki kajakami, łodziami, spływy.
Kołbaskowo to gmina otwarta turystów i inwestorów.Jedna z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. Jej atutem jest także położenie na szlaku komunikacyjnym i na na styku z aglomeracją szczecińską.
Praktyczne informacje:
zdjęcia: UG Kołbaskowo











