Gulasz. Węgry
Gulasz to chyba najbardziej znana na świecie potrawa węgierska. Tradycyjny gulasz to nie jest mięso w sosie, ale gęsta zupa. Jest to klasyczne danie jednogarnkowe. Potrawa ta ma stary rodowód, pierwotnie była daniem pasterskim. Pod koniec XIX wieku stała się węgierskim daniem narodowym.Przepis
Składniki:
80 dag czystego mięsa wołowego,
2 marchewki,
1 pietruszka,
kawałek selera,
2 średniej wielkości cebule,
1 główka czosnku,
½ strąka żółtej papryki,
1 pomidor, natka,
2-4 ziemniaki,
2 łyżeczki papryki w proszku,
1/3 kostki smalcu,
10 ziaren czarnego pieprzu,
2-3 liście laurowe,
sól.
Sposób przyrządzania
Kroimy mięso w kostkę, włoszczyznę w krążki, cebulę siekamy. Po czym wszystko to wrzucamy do garnka na roztopiony smalec.
Dusimy ok. 10 minut na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu.
Zmniejszamy nieco ogień, dodajemy kilka kropel wody i wsypujemy paprykę w proszu. Starannie mieszamy.
Zalewamy wodą ok. 2,5 l. Kiedy zacznie się gotować, wkładamy liście laurowe, pomidor obrany ze skórki i pokrojony na ćwiartki, natkę, pół strąka papryki i całą główkę czosnku (opłukaną i obraną z łupin). Przed podaniem, czosnek wyjmujemy z zupy. Do garnka wkładamy także pokrojone w kostkę surowe ziemniaki.
Do gulaszu można dodać zacierki (zrobione na jajkach) lub własnej roboty kluseczki. W miseczce zagniatamy ciasto z jednego jajka, odrobiny soli i mąki. Odstawiamy na pół godziny. Po czym ponownie zagniatamy i skubiemy niewielkie kluski. Aby się nie sklejały, zagniatamy ciasto dłońmi oprószonymi mąką, a kluski odkładamy na talerz również posypany mąką. Pod koniec gotowania zupy wrzucamy do niej kluski, uprzednio odsiewając na sitku mąkę. Kiedy będą gotowe, wypłyną na powierzchnię gulaszu.
gotował: Piotr Janczarek, fotografował: Jerzy Linder
Zobacz przepis na naleśniki a"la Gundel i inne dania węgierskie, kliknij
Do gulaszu dobre będzie wino Kekfrankos lub Egri Bikaver, zobacz wina węgierskie










