Artykuł sponsorowany
38 milionów – w przybliżeniu tylu Polaków mieszka w kraju nad Wisłą. Jedne rzeczy nas łączą, inne dzielą. Niestety, wśród tych ostatnich są też niektóre schorzenia narządu wzroku – wiele z nich występuje powszechnie. Na co najczęściej chorują nasze oczy? Jak wygląda leczenie tych schorzeń w naszym kraju? I jak możemy dbać o swój wzrok? Zapraszamy do lektury.
Na co chorują nasze oczy? Garść statystyk
Przyjęło się myśleć, że choroby wzroku występują głównie w starszym wieku. I choć rzeczywiście wiele jest związanych z postępowaniem w latach, to jednak część z nich może pojawiać się też u znacznie młodszych osób, a nawet u dzieci. Do najczęstszych schorzeń wzroku występujących wśród Polaków zaliczyć można:
-
Wady refrakcji – u blisko 6 mln osób;
-
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - u prawie 2 mln Polaków;
-
Jaskrę – u ponad miliona osób w naszym kraju;
-
Zaćmę – u niemal miliona Polaków;
-
Zespół suchego oka – według różnych szacunków dotyczący od 8 do ponad 30% dorosłej populacji naszego kraju.
Do innych częstych chorób wzroku należą też m.in. stożek rogówki, retinopatie i stany zapalne oczu (np. zapalenie spojówek).
Jak się dziś leczy?
Większość schorzeń wzroku można z powodzeniem leczyć. Oto kilka przykładów terapii:
-
Wady refrakcji – chirurgia refrakcyjna, na czele z laserową korekcją wzroku (patrz niżej);
-
AMD – laser 2RT lub zastrzyki anty-VEGF;
-
Jaskra – irydotomia laserowa, zabieg SLT lub mikroimplanty;
-
Zaćma – prosty i niezwykle skuteczny zabieg wymiany zmętniałej soczewki na nową;
-
Zespół suchego oka – krople nawilżające, zatyczki do kanalików łzowych lub zabieg operacyjny.
Spora w tym zasługa rozwoju nauki i techniki – zastosowanie m.in. technologii laserowych otworzyło zupełnie nowe możliwości leczenia. Zabiegi wykonywane z użyciem lasera są szybkie, bezbolesne, bezpieczne i bardzo skuteczne. Znacznie zwiększyła się też ich dostępność – dziś Polacy coraz częściej wybierają prywatne kliniki, które zapewniają profesjonalną opiekę, maksymalny komfort oraz bardzo atrakcyjne ceny. I nie trzeba czekać w kolejkach
Laserowa korekcja wzroku uwalnia od okularów i przywraca ostre widzenie
Wróćmy do najczęstszego problemu okulistycznego w naszym kraju, czyli wad widzenia. Jednym z przełomowych momentów w historii medycyny było pojawienie się chirurgii refrakcyjnej, która bardzo szybko stała się głównym narzędziem do walki z wadami wzroku. Jedna z jej sztandarowych metod, laserowa korekcja wzroku, należy do najpopularniejszych zabiegów okulistycznych na świecie. Jakie są zalety tej metody?
-
Przywraca ostry wzrok, a jednocześnie pozwala pożegnać okulary i soczewki kontaktowe – w trakcie zabiegu lekarz modeluje laserem powierzchnię rogówki, co pomaga prawidłowo ogniskować światło w oku. Efekt? Ostre widzenie bez konieczności stosowania szkieł korekcyjnych!
-
Jest krótka i bezbolesna – trwa ok. 15 minut, a dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjent nie czuje bólu.
-
Należy do najbezpieczniejszych zabiegów medycznych – powikłania należą do rzadkości – dotyczą mniej niż 1% przypadków i w większości mają charakter przejściowy. Zastosowanie nowoczesnych laserów pozwala na wyjątkowo wysoką precyzję zabiegu.
-
Można ją wykonać ambulatoryjnie – zabieg, krótki odpoczynek, powrót do domu – wszystko można załatwić w jeden dzień!
Do innych metod chirurgii refrakcyjnej należą refrakcyjna wymiana soczewki i wszczepienie soczewek fakijnych. Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/.
Jak mogę zadbać o zdrowie swoich oczu?
Warto pamiętać o tym, że możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu z wymienionych wcześniej chorób – wystarczą drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach. Na co warto zatem zwrócić uwagę? Oto lista najważniejszych czynników:
-
Lepsze warunki pracy wzrokowej – odpowiednia odległość od monitora (min. 50-60 cm), właściwe oświetlenie stanowiska oraz krótkie, ale częste przerwy podczas dłuższej pracy wzrokowej. Najlepiej co 20-30 minut odejść na chwilę od komputera, książki, biurka i przez chwilę popatrzeć w dal, np. przez okno – albo wybrać się na krótki spacer. Pamiętajmy też o wietrzeniu pomieszczeń.
-
Ochrona oczu przed niekorzystnymi czynnikami – kiedy w słoneczny dzień wychodzimy na zewnątrz zakładajmy okulary z filtrem UV. Unikajmy miejsc zadymionych. Niekorzystnie na wzrok działa też długie przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach – rośnie ryzyko wystąpienia m.in. zespołu suchego oka.
-
Więcej czasu na świeżym powietrzu – pomoże rozluźnić akomodację. Poza tym naturalne światło jest najlepsze dla wzroku.
-
Zdrowsza dieta – warto ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, czerwonego mięsa i alkoholu, za to częściej jadać warzywa, owoce, produkty zawierające przeciwutleniacze (np. orzechy). Masę korzyści (nie tylko wzrokowych) przyniesie też rzucenie palenia!
-
Unikanie tarcia oczu – często pocieramy je odruchowo, a okazuje się, że to szkodliwy nawyk. Oprócz ryzyka „złapania” infekcji, może prowadzić m.in. do wystąpienia stożka rogówki!
-
Regularna kontrola wzroku u okulisty – pozwoli trzymać rękę na pulsie. Wczesne wykrycie schorzenia i szybko rozpoczęte leczenie to zwykle bardzo duża szansa na najwyższą skuteczność terapii!
Po więcej informacji na temat zdrowia oczu zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl/.











